Startup programų bumas Lietuvoje

Startup Weekend Lithuania

Startup Kitchen

Startup Monthly Vilnius

KTU Startup Space

Startup Highway

Demola Vilnius

Startup Nitro

VDU Start Up

HUB Vilnius

Startup Labs

Verslauk

Taip pat girdėjome apie keletą neužilgo startuosiančių naujų startup programų.

Džiugu, kad Lietuvoje vyksta tiek daug panašių iniciatyvų ir taip pat dažnai į mūsų šalį užsuka užsienio startup programų filialinės versijos. Tačiau šį kartą norėtųsi iškelti keletą klausimų apie pačią startup idėją ir padiskutuoti jų pagrindu su skaitytojais.

1. Startupo kaip šiuolaikinio verslo modelio fenomenas akivaizdus. Tačiau kuo jis skiriasi nuo savarankiško ar užsakomo verslo plano parengimo ir kreipimosi su juo gauti finansavimui į bankus, investuotojus, fondus ir pan.? Juk startup‘as yra tokia pati verslo idėja kaip ir visos kitos.

2. Ar startup’as yra bandymas ištraukti pelningus verslus iš „žalio“ ir nepatyrusio jaunimo galvų, apeinant kai kuriuos svarbius verslo etapus ir suteikiant jiems „pagalbą“ rengiant verslo planą ir ieškant investicijų?

3. Šiuolaikiniam verslininkui, ypač IT srities startuper‘iui nereikia nei vieno nei antro norint išbandyti savo idėjos veikimo principą ir potencialų atsipirkimą. Internetas leidžia eksperimentuoti kiek tik leidžia fantazija.

4. Daugelis startup idėjų nuo pat savo sėkmingos (investuotų sumų dydžių prasme) veiklos pradžios yra nepelningos ir verslo prasme neatsiperkančios, nors vystomos ne vienerius ir ne tris metus. Galbūt startup paieškų bumas yra naujo tipo loterija, naujas būdas „deginti“ pinigus ir labai retos sėkmės atveju iš tiesų tapti kuo nors pasižymėjusiu istorijoje? Kartais atrodo, kad startup programos yra naujųjų milijonierių pramogų, investavimo mados ar tiesiog laisvalaikio leidimo būdas.

5. Pradžioje post‘o išvardinome Lietuvoje vykstančių startup’ų programų sąrašą. Ar mūsų šalies gyventojų skaičius yra pakankama sugerti tokią programų gausybę? Juk startup idėjoms vešėti irgi reikia pakankamo pagrindo: gyventojų skaičiaus, solidesnio laikotarpio sėkmingos IT istorijos šalies viduje ir išorėje, daugiau sėkmingų projektų pavyzdžių, gero mokyklinio ir universitetinio IT paruošimo ir t.t. Ar tikrai visa tai turime? Ir kur tuomet tarp mūsų gali atsirasti tie nesibaigiantys – kaip rodo nesibaigiantis naujų programų bumas – IT verslo idėjų generatoriai?

5.1. Geras statistikos ekspertas pasakytų, kad jeigu estai turi Skype, o lietuviai GetJar ir Pixelmator, tai pagal taisykles laikas pradėti džiaugtis ir ramiai atsipūsti keleriems metams, o gal ir ilgesniam laikotarpiui ir sugrįžti prie startup paieškų vėliau. Antros bombos, o tikrai garantuotai trečią kartą sėkmės istorija nesikartoja niekada. Čia kaip ir biržoje. Reikės gerokai luktelti.

6. Ir dar viena mintis bandymui pagrįsti visą šią „pradedančiųjų atradėjų“ ir „tampančiųjų pradedančiaisiais“ tendenciją, intensyviai virstančią tiesiog bumu ir mados reikalu (taip pat iš abiejų pusių – tiek iš programuotojo, tiek iš investuotojo):  gal tai yra pigus ir geras kelias mentoriams (kitaip sakant tiesiog verslininkams, kitų IT įmonių atstovams) susirasti ir atsirinkti atsidavusius programuotojus, kurių nuolat trūksta?

Šou ar biznis?

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Interneto svetainė Startup programai smartstart.lt | Cometos.com Blogas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.