Reklamos taisyklės internete nuolat keičiasi. Ar reaguojate į tai?

Evoliucionuojant interneto paieškos sistemoms, socialiniams tinklams stebimi ir besikeičiantys žmonių bendravimo, elgesio elektroninėje erdvėje įpročiai. Vartotojų veiksmus gerai pažįstančios programos elektroninėse mašinose aktyviai kviečia mus „Gūglinti“, „laikinti“, „šierinti“ įdomius ir ne visiškai įdomius vaizdus, straipsnius, filmus, faktus ar kitokį turinį (juokinga, tačiau „Gūglinti“ nė negalvodamas parašiau iš didžiosios G). Tampame atviresni (o gal ir atsargesni), turėdami galimybę akimirksniu rekomenduoti, pareikšti simpatiją, antipatiją arba tiesiog perskaityti šviežiausias naujienas tobulindami savo profesinius įgūdžius. Jaučiamės esą galingi ir saugūs.

IT sistemų inžinieriai daro viską, kad kompiuterinis kodas užmegztų kontaktą su žmogumi ir prisitaikytų prie jo elgsenos. Tad, tokios naujos web technologijų sritys kaip vartotojo sąsajos ir patirties analizė (UI/UX) tapo kiekvieno rimtesnio internetinio projekto būtinu reikalavimu. Tuo tarpu kitos specializuotos įmonės atlieka eye-tracking, social tracking, viral media, tipografijos nei kitų įrankių poveikio ir taikymo galimybių tyrimus.

Nors žmonės kartais labai lengvai pripranta prie naujovių, jų sąveiką su technologija ilgalaikiu požiūriu prognozuoti yra labai sudėtinga. Bendraudami internete vadovaujamės komunikuojant „akis į akį“ įgytais pojūčiais, patirtimi, nuojauta, emocijomis… Turime labai daug dedamųjų, dėl kurių kyla nemažai abejonių, jog kada nors kompiuteris galės pakeisti naturalų ir gyvą žmonių komunikavimą! Nors, tiesa, Google jau atliko nemažai darbo, kad šios mokslinės fantastikos fragmentai taptų kaip niekada ryškūs ir apčiuopiami.

Trumpa istorija, parodanti kaip greitai ir radikaliai keičiasi Google, kuris kasdien mums pateikia lyg ir tą patį, gerai pažįstamą baltą švarų paieškos langą. Dar prieš kelis metus norint įmonės svetainės poziciją pakelti Google paieškos sistemoje, pakako kituose tinklalapiuose patalpinti išorines nuorodas, vedančias į konkrečios įmonės puslapius. Ir mums tai atrodė didžiulė neteisybė: ar logiška biznyje laimėti poziciją, padėjus reklamas į kelis tarptautinius laikraščius? Ilgainiui ir Google pakeitė požiūrį į šį algoritmo faktorių. Vėliau sekę Google  paieškos rezultatų vertinimo taisyklių atnaujinimai beveik eliminavo išorinių nuorodų vertę. Tačiau palaipsniui ėmė stiprėti svetainės socialumo aspektas: jei svetainė minima socialiniuose tinkluose, dažnai dalijamąsi nuorodomis į ją, įmonė turi savo paskyras populiariausiuose tinkluose – tikėtina, kad ji įgaus kurkas daugiau svorio ir aukštesnes pozicijas. Tačiau ir vėl: prireikė tam tikro laiko, kad Google atsirastų tobulesnis filtras, atskiriantis tikrus žmonių vertinimus, susidomėjimą nuo paprasto ar dirbtinio informacijos dalijimosi socialiniuose tinkluose. Taigi, Google brėžia labai aiškią skiriančią liniją tarp naudos – vertės ir eilinio share’o ar tweet’o. Anot Matt Cutts, Google spam skyriaus vadovo, už dviejų savaičių išeisiantis paieškos sistemos atnaujinimas pridės papildomo svorio svetainėms – ekspertams. T.y., jei turite geriausią savo šalyje mašinų remonto kompaniją ir noriai konsultuojate klientus, gerai atliekate darbus, Google tai pastebės ir įvertins. Kaip? Žino tik Google. Į pagalbą bus pasiteklti tokie neapibrėžti parametrai kaip engagement level, authority circles ir t.t. Pvz., Searchengineland rašo:

Social signals go beyond likes, shares and tweets, however. There are subtler, yet still significant, metrics like engagement levels, reach amplification, frequency, co-citations, demographic relevancy, historic amplification, authority circles, etc. These are all metrics that brands have always wanted to glean from their audience. With TV and radio, little was known and the rest was all guess work.

Atrodo, jog Google žingsniuoja pakeliui su verslu ir tai džiugina. Tačiau neapibrėžtumas, aptinkamas daugelyje SEO, SEM specialistams skiriamų tinklalapių, leidžia pajausti, kad atstumą tarp klientų ir Google stengiamasi išlaikyti bet kokia kaina – pernelyg arti jie neprileidžiami. Tiesa, nereikia pamiršti mokamos reklamos tinklo Adwords programos, kuri tam tikriems verslo modeliams padeda spurtuoti ir nuolat didinti pardavimų apimtis.

Deja, turėdami galybę duomenų ir sudėtingus jų analizės įrankius galime tik apytikriai žinoti, kaip elgsis mūsų verslo partneris ir klientas. Šios žinios mums vis dar neleidžia tiksliai  nuspręsti, kiek kartų skelbti apie akcijas svetainėje,  kuriuo metu Facebook’e postinti informaciją ar kokį dizainą pasirinkti Google+ antraštinei nuotraukai. Daugumai mažų įmonių šiuos savireklamos niuansus tenka išgyventi savo kailiu bandymų ir klaidų metodu. Puiku, jeigu pavyks gauti ar nusipirkti už prieinamą kainą konsultaciją iš socialinio marketingo ar internetinės paieškos specialistų. Jie mielai pasiūlys standartinį ar kūrybiškesnį kelią, priklausantį nuo tikslų, biudžeto, veiklos krypties, skirtą pakelti paslaugos ar produkto populiarumą. Tačiau Jūsų kelias su klientu ir kova už jį socialiame internete dar tik prasideda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.