PHP teksto redagavimas ir PHP redaktoriai Windows operacinei sistemai

Dirbdami su web projektais, ilgai rinkomės įvairius įrankius, kuriais galėtume greitai ir patogiai rašyti PHP kodą. Kodą paprastai rašome specializuotame teksto redaktoriuje, anglų kalboje dar vadinamame IDE – Interface Design Environment. Tokio PHP programavimo kalbos redaktoriaus analizė iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti gana keista, tačiau žinodami, jog galima priprasti tiek prie gero, tiek prie blogo darbo principo, mums tapo įdomu, kokias alternatyvas galima rasti rinkoje ir galbūt jos padėtų pagreitinti PHP kodavimo darbus. Nepabijojome ilgesnį laiką paeksperimentuoti, tikėdamiesi, jog visai komandai tai padės galutinai apsispręsti dėl vieningo redaktoriaus pasirinkimo. Tad kokį redaktorių galėtume rekomenduoti kaip geriausiai tinkamą web programuotojui?

Kad atsakytume į šį klausimą, atrinkome mums labiausiai rūpinčius tyrimo kriterijus:

 1. Redaktoriaus krovimosi greitis – dažnai būna labai svarbu, kad dirbant su web projektu, redaktorius galėtų būti greitai pasiekiamas. Vertinsime paprasta balų sistema: 0 – lėtas, 1 – vidutinis, 2 – greitas.
 2. Web programavimui naudojamo kodo (PHP, HMTL, jQuery, Javascript) sintaksės ryškinimo funkcija;
 3. Automatinė programinio kodo eilučių užbaigimo funkcija – kitaip, autocomplete;
 4. SVN galimybė ir pasiekimas – kodui saugoti naudojame Subversion saugyklą;
 5. FTP galimybė – paruoštus failus talpiname serveryje;
 6. Debug funkcija – galimybė realiu laiku aptikti PHP klaidas.

Netrukus apibendrinsime, kaip šiuos kriterijus atitiko mūsų tirti PHP redaktoriai, tačiau pradžiai norime juos trumpai pristatyti.

Milžinas Adobe Dreamweaver CS 6 – tai mokama didelio paketo dalis, skirta web projektams, dabar pardavinėjama kaip atskiras produktas. Adobe Dreamweaver gali lengvai integruotis su daugybe kitų Adobe paketų, todėl yra tinkamas atlikti ne vien programavimo darbams. Adobe integruoti paketai galėtų būti labiau tinkami freelance programuotojams, kurie kartu be programavimo užsiima ir web dizainu, animacija.

Bandome susiinstaliuoti naujausią paketo versiją – instaliavimas labai ilgas ir nuobodus, po truputį pradeda trūkti kantrybės. Visgi išlaukiame… Ir turime milžiną, kuris lyg ir turi visas + dar 1000 gerų funkcijų, bet… šiuo produktu pasinaudojus gali sulėtėti net ir naujas kompiuteris… Sudie, Dreamweaver, žengiame toliau.

PHP redaktorius Netbeans 7 – tai taip pat ne vienam darbui pritaikytas produktas. Šis produktas patogus ne tik PHP ar Javascript, bet ir Java bei jos bibliotekų programavimui. Labai smagu, kad PHP klaidų tikrinimo funkcija veikia realiu laiku, iš karto parodydama padarytas klaidas ir jų vietą. Tai ypač svarbu pradedantiems programuotojams, kad jie pradėtų suprasti klaidų pranešimus ir išmoktų jų išvengti. Kitas pliusas – produktas nemokamas ir nuolat atnaujinamas.

Ši programavimo terpė kiek “lengvesnė” už Adobe sukurtą Dreamweaver – greičiau kraunasi, tačiau jaučiasi, jog tai taip pat ne lengvas “pūkelis”. Didelis pliusas – integruotas SVN palaikymas, kas mums projektuose kol kas labai svarbu.

Notepad++ 6 ir Sublime 2 – tai tarpusavyje panašūs, „lengvi“ paketai, skirti ne vien web terpės programų rašymui. Realiai šios „svorio“ kategorijos programos gali būti naudojamos ir kitoms programavimo kalboms rašyti. Kadangi jos neturi galimybės tikrinti programavimo klaidų ir transliuoti vykdomųjų programų, bei tuzino kitų Adobe paketo galimybių, jos kraunasi greitai, greitai atidarinėja failus, todėl iš karto pelno mūsų simpatijas. Mėgstame tokius lengvus sprendimus, tačiau naudojant juos, SVN tenka atnaujinti rankiniu būdu. Tiesa, Notepad++ turi SVN palaikymą, bet jis, kaip supratome, nebaigtas kurti.

Mūsų tyrimo rezultatų lentelėje matome, kokiomis savybėmis pasižymi tirtas programinės įrangos ketvertas.

Paketas

Krov. greitis


Sintaksė

Autocomplete

SVN

FTP

Debug

Dreamweaver 6

0

T

T

T

T

N

Netbeans 7

1

T

T

T

T

T

Notepad++ 6

2

T

T

?

T

N

Sublime 2

2

T

T

N

N

N

Išvada

Ieškodami geriausio sprendimo, vis tik priėjome prie išvados, jog rinktis reikia ne pagal tai, ką programa turi, o pagal tai, su kokiomis technologijomis dirbsime daugiausiai. Todėl Netbeans įvertinimas gavosi – per „sunku“, Sublime – per „lengva“, „Notepad++” – netoli tobulumo. Na, o visagalio Dreamweaver – net ir gavę patvirtinimus apie jo visus tinkamus funkcionalumus – nenaudojame.

Ką galėtume pasiūlyti Jums? Tą patį, ką darome patys. Balansuoti tarp Notepad++ ir Netbeans ir tikėtis, kad Notepad vieną dieną pavirs “lengvasvoriu” tobulesniu variantu.

Kokią sistemą PHP programavimui naudojate Jūs ?

Papildymas

Kaip komentare patikslino Giedrius, Sublime 2 vis tik turi galimybę prisijungti SVN, FTP, debugerį ir kitus mums reikalingus įrankius kaip įskiepius. Pabandėme tai patikrinti ir įdiegti SVN galimybę, atlikome veiksmus, nurodytus instrukcijoje, tačiau diegimo metu įvyko klaida. Po to klaida nutiko aktyvuojant SVN įskiepį. Galiausiai suradome, kaip pamatyti katalogo medį ir jame aptikome Commit bei kitas Subversion funkcijų meniu. Nusprendėm panaršyti po SVN saugyklą, tačiau tokios funkcijos nėra, įskiepis parsiunčia tiksliai nurodytą katalogą. Kadangi nurodėme tikslų Subversion adresą, į kompiuterį parsisiuntėme savo visų darytų projektų kopijas… Taip pat neradome, jog šis įskiepis žymėtų, kurie failai naujai pakeisti ir neatnaujingi – tai itin patogiai išspręsta Netbeans pakete. Trumpa išvada: iki patogumo kiek trūksta, bet gal tai išsispręs ateinančiose versijose ? Nors galima ir prieštrauti: jei tai išsispręs, ar paketas vis dar bus toks „lengvas“ ?

Taip pat dėkui Tomui, kuris parekomendavo PhpStorm (dabar 5 versija), pabandėme ją įsidiegti. Diegiant nenutiko jokių trikdžių, sistema, nors ir per ilgesnį laiką, bet startavo be klaidų. Kiek padirbėjus susidarė toks įspūdis, jog tai padidinta Netbeans versija, skirta didelėms kompanijoms. Tokia versija kraunasi kiek greičiau nei Netbeans, funkcijų integracija pakete pagirtina, greičiau pasiekiamas SVN, protingesnis meniu, bet gal kiek daugoka detalių. Gal padirbėję daugiau su šiuo paketu susidarysime kitokią nuomonę.

4 komentarai

 1. Giedrius

  Keista, kad sublime jums pasirodė „per lengva“, imho tai vienas protingiausiu tekstinių redaktorių (ne IDE), su labai apgalvotu ir galingu UI.
  dėl FTP: http://wbond.net/sublime_packages/sftp
  dėl SVN: http://wbond.net/sublime_packages/svn
  Plius:
  Real-Time Syntax Checking Using SublimeLinter
  Consulting The PHP Manual Using Goto Documentation
  Testing Using PHPUnit
  Coding Quicker With The Additional PHP Snippets

  Nors PHP programuoju labai retai, bet kitiems failams redaguoti – kaip XML/HTML/JS tai vienas geriausių redaktorių imho.

  Atsakyti
 2. admin Įrašo autorius(-ė)

  Dėkui, Giedriau, už pastebėjimą. Dėl to, kad Sublime naudojame rečiau, nepastebėjome ir galimybės jame įdiegti modulius. O šiaip paketas labai „skanus“ 🙂 Pabandysime parašyti, kaip sekėsi dirbti pridėjus modulių į Sublime.

  Atsakyti
 3. admin Įrašo autorius(-ė)

  Ačiū, Tomai, už pasiūlytą paketą. „Lengvai“ su juo padirbėjome ir trumpai apibendrinome susidariusį įspūdį.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.