Nemokamos turinio valdymo sistemos: WordPress, Joomla, Drupal, Typo3 ir kitos

Jeigu svetainei yra keliami nesudėtingi reikalavimai funkcijų atžvilgiu, geriausias ir pigiausias variantas yra pasinaudoti nemokama (open source) turinio valdymo sistema (TVS). Jos diegimas ir konfigūravimas užtruks išties nedaug laiko ir, netrukus nuo TVS instaliavimo pradžios, bus galima pradėti naudotis tinklapiu: kelti medžiagą, rašyti straipsnius ir pan. Visgi, gana dažnai mums tenka klausytis nusiskundimų, kaip viena ar kita atvirojo kodo TVS yra per daug sudėtinga kasdienėje svetainės administravimo veikloje. Reikia gerai palaužyti galvą, norint atlikti paprasčiausius veiksmus: sukurti naują meniu punktą, naujieną ar tiesiog surasti vartotojo duomenų keitimo funkciją ir t.t. Tai esame patyrę ir patys, konsultuodami savo klientus įvairių TVS priežiūros klausimais.

Tačiau iš kitos pusės nemokamas turinio valdymo sistemas galima modifikuoti ir pritaikyti bet kokiems vartotojo poreikiams, kadangi jos sukurtos laikantis atviro interneto filosofijos. Bet vėlgi: nemokamos TVS, norint iš jų išgauti sumanesnius sprendimus, reikalauja gana įgudusio programuotojo žinių ir patirties bei, žinoma, laiko. O tai reiškia, kad svetainės biudžetas taip pat keisis didėjimo linkme. Bet tai nereiškia, kad kompanijos to sau negali leisti, ypač didesnės. Juk lyginant, kiek kainuotų ir užtruktų naujos sistemos sukūrimas, efektyvumo ir ekonomijos svarstyklės linksta prie open source tipo TVS. Štai kokio dydžio ir masto bendrovės naudoja atviro kodo sistemas:

a) su WordPress sukurtos CNN, NBC Sports media kanalų bei UPS siuntų tarnybos internetinės svetainės;
b) su Joomla sistema – sukurta Ebay sistema;
c) Drupal panaudotas kuriant Nasa agentūros ir MTV muzikos TV kanalo svetainėms;
d) Typo3 panaudotas CISCO, HP svetainėse.

Tikėtina, jog šių bendrovių svetainių administratoriaus panelės nepanašios į standartinės instaliacijos panelės išvaizdą. Kadangi tokių tinklapių poreikiai yra dideli, jų funkcionalumas ir priedėlių (plug-ins) skaičius yra gerokai išplėsti nepriklausomų programuotojų, kurie pridėjo savo asmenines žinias prie atviros TVS ir papildė ją pagal bendrovių poreikius. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad pasirinkimas naudoti nemokamą TVS tokio dydžio bendrovėse gali turėti ir verslo strategijos ar tam tikros vidinės politikos aspektus, o ne vien efektyvumą ir lėšų taupymą.

Pasaulyje nemokamų TVS sąrašas pagal populiarumą keletą metų kinta gana nežymiai. Senesnės turinio valdymo sistemos turi savo gerbėjų ratą ir iš vartotojų, ir iš programuotojų pusės. Pagal 2012 m. rugsėjo duomenis, W3techs.com rinkos pasiskirstymą įvertina taip:

a) rinkoje pirmauja WordPress užimdamas 54,4%;

b) Joomla – 8.9 %;

c) Drupal – 7 % ;

d) 2 % – TYPO3.

Tirdami rinką pastebime panašų pasiskirstymą ir Lietuvoje. Čia vyrauja trys nemokamos turinio valdymo sistemos: WordPress, Joomla ir Drupal. Tiesa, tarp populiariausių nesutiksime TYPO3. Ši sistema Lietuvoje neprigijo galbūt dėl skurdaus programuotojo vadovo aprašymo, komplikuoto priedėlių diegimo ir specifinės jų reitingavimo sistemos. Taip pat gana retai sutiksime lietuviškų svetainių, sukurtų Dotnetnuke,  CoreDNA, Pligg, Kentico, Sitecore ir kitų turinio valdymo sistemų pagrindu, kurios pasaulinėje open source TVS rinkoje dalijasi visai nemenką 27.7 % dalį.

Ką apie nemokamas turinio valdymo sistemas manote Jūs ?

Labai įdomi ir aktuali statistinė medžiaga, susijusi su atviro kodo nemokamomis turinio valdymo sistemomis: Open Source CMS.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.