Mobili svetainės versija ar prisitaikantis dizainas ?

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Reikia mobilios svetainės versijos? Kreipkitės:

Tel.: +370 618 73 370

El.paštas: jonas@cometos.com

Kainos: nuo 150 Eur
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Nors ir programuotojams, ir vartotojams jau beveik nebekyla abejonių, kad svetainės dizainas privalo būti pritaikytas mobiliems įrenginiams, kita, itin dažnai sutinkama diskusijų tema: kokį tinklapio atvaizdavimo būdą pasirinkti? T.y. kokiu būdu pritaikyti svetainę mobiliam įrenginiui, kad ji atliktų visas pagrindines funkcijas dedikuotas įprastai stalinio kompiuterio ekrano rezoliucijai.

Yra 2 techniškai ir idėjiškai besiskiriantys būdai, skirti atvaizduoti svetainę mobiliame įrenginyje (planšetėje, išmaniajame telefone ir t.t.):

  • Svetainės kūrimas mobiliam įrenginiui;
  • Prisitaikantis (angl. responsive) dizainas.

Nėra vienos tiesos, kuris iš šių variantų geresnis, kadangi kiekvienas iš jų turi tiek teigiamų, tiek neigiamų požymių. Panagrinėkime kiekvieną jų detaliau.

Mobilios svetainės kūrimas

Viena mobili svetainės versija pritaikoma tik vienam įrenginio tipui ar jų grupei. Pavyzdžiui, iPhone išmaniesiems telefonams, iPad planšetiniams kompiuteriams, Nokia Lumia 800 išmaniesiems telfonams ir t.t. Iš tikrųjų kiek painoka susieti svetainę su kiekvienu įrenginiu.

Kaip tai veikia? Pateikusi užklausą ir iš internauto gavusi atsakymą, svetainė sužino, su kokiu įrenginiu jis naršo. Tada belieka programavimo priemonių pagalba nukreipti lankytoją tinkamu adresu. Paprastai jis būna „m.svetainėsadresas.domenas“ ar pan. Beje, gali nutikti ir taip, kad atsiras toks aparatas, kuris negalės atpažinti tokio domain‘o.

Pagrindinis šio sprendimo privalumas – galimybė sukurti skirtingus svetainių dizainus skirtingiems įrenginiams, atsižvelgiant į technines jų savybes. Mobilios versijos atvaizdavimas negali iš esmės būti nutolęs nuo pagrindinės svetainės dizaino bei žvelgiant plačiau – ir nuo svetainės turinio atvaizdavimo, bendro stiliaus. Taigi, tuomet kyla natūralus klausimas: kam reikalinga svetainė kiekvienam įrenginiui atskirai?

Prisitaikančio dizaino kūrimas

Prisitaikančio dizaino esmė – aprašomi keli puslapio CSS atvaizdavimo stiliai, iš kurių parenkamas vienas, atsižvelgiant į smart įrenginio ekrano išmatavimus, o ne į konkretaus aparato pavadinimą.

Veikimo principas paprastas. CSS3 standartui buvo sukurta galimybė dinamiškai užkrauti puslapio stilių, atsižvelgiant į vartotojo naršyklės ekrano dydį. Tai media tag‘as, galintis reaguoti į ekrano rezoliuciją, plotį ir t.t. Techniškai CSS šablonai ruošiami tam tikrai rezoliucijų grupei, pvz., planšetėms, išmaniesiems telefonams, o ne atskiriems įrenginiams.

Tokio dizaino sprendimo privalumas – išvengiama naršyklės tikrinimo funkcijos, kuri atliekama pirmame variante – mobilios svetainės versijoje. Taip atsiribojama nuo atvaizdavimo konkretiems įrenginiams kūrimo. Manoma, kad prisitaikantis dizainas yra tikslesnis svetainės atvaizdavimo būdas, nes vartotojas nėra nukreipiamas kitu adresu, patenka į tą pačią svetainę ir mato jo ekranui pritaikytą versiją su ta pačia arba minimaliai pakeista informacija.

Kuris sprendimas geresnis ? 

Vieno atsakymo nėra. Dizaino prasme šiuolaikiškesnis ir modernesnis antrasis variantas, tačiau didesnėms sistemoms ar portalams patogiau būtų turėti mobiliąją versiją. Kiekvienu atveju pasirinkimas turėtų būti pagrįstas ir argumentuotas. Jis gali priklausyti nuo verslo modelio, ką bandoma pranešti interneto kanalu, analizuojant ko siekiama įprasta svetainės versija ir ką turėtų gauti mobilūs lankytojai ir t.t.

Darbų trukmė kuriant abiem būdais panaši. Prisitaikantį dizainą kai kuriais atvejais užtrunka greičiau vizualiai pakoreguoti ir suprogramuoti – sukoduoti, tačiau šiuo atveju ilgiau užtrunkama jį derinant galutinio testavimo metu. Mobilios svetainės versiją kiekvienai įrenginių grupei reikia piešti kaip atskirą projektą, todėl reikia sukurti tiek skirtingų dizainų versijų, kiek yra planuojama jį pritaikyti skirtingoms įrenginių grupėms.

Ne visada sistemos skirstymas į mobilią bei įprastą yra tinkamas ir naudingas net ir biznio prasme. Trumpas pavyzdys: britų kompanija Tesco sukūrė mobilią svetainės versiją Tesco Access neįgaliesiems, kad jiems patogu būtų joje apsipirkti. Tačiau pamažu vis daugiau ir sveikų žmonių pradėjo apsipirkinėti Tesco Access versijoje, nes joje pirkimo procedūra užtrukdavo kurkas trumpiau ir prekių pasirinkimas buvo ženkliai paprastesnis nei įprastoje svetainės versijoje. Galiausiai klientai pradėjo priekaištauti, kad mobilioje svetainės versijoje nemato tų reklaminių pasiūlymų, kuriuos mato įprastoje versijoje ir Tesco teko sustabdyti Access versijos veikimą bei permąstyti informacijos svetainėje atvaizdavimą.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Mobili svetainės versija būtina šiuolaikiniam tinklapiui. Kreipkitės:

Tel.: +370 656 10417

El.paštas: info@cometos.com

Adresas: Draugystės g. 19-232, Kaunas, Lietuva

My status
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Dizaino versijų palyginimas:

a) įprastos rezoliucijos dizainas

b) aukščiau parodytos svetainės dizaino prisitaikymas išmaniajame telefone

c) portalo delfi.lt mobili svetainės versija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.