Mažų rinkų problemos naudojant Adwords

konversija

Interneto erdvėje slypi galybė potencialių, išbandyti viliojančių reklamos priemonių. Didieji rinkos dalyviai turėdami įdirbį, patirtį, konsultuojančius partnerius bei finansines galimybes visa tai įgyti, žino ir net gali prognozuoti jų naudą. Tokių įmonių marketingo darbuotojai yra įpareigojami išleisti milžiniškas sumas internetinei reklamai, nes tik taip pasiekia plačią auditoriją. Pvz., vienos didžiulės JAV įmonės marketingo skyriaus vadovas blog’e nejuokaudamas skundėsi gavęs papeikimą, jog per mėnesį Google Adwords išleido tik 50 000 JAV dolerių vietoje ženkliai didesnės planuotos sumos. Lietuvos rinkos dalyviai gali tik su pavydu klausytis tokių istorijų.

Taip, čia galioja negailestingi ekonomikos dėsniai:

 1. Google Adwords paspaudimų kainos kyla kasmet,
 2. Jei nori būti žinomas, privalai investuoti daugiau.
 3. Neturi pinigų Google ? Galvok apie Google iš naujo.

Lietuvoje susiduriame su daugybe mažų ir vidutinių įmonių, norinčių reklamuotis Adwords ir turinčių ribotą reklamos biudžetą. Dėl Adwords patogaus išlaidų valdymo ir aiškiai suprantamo aukciono mechanizmo, raginame investuoti į šią reklamos priemonę. Jei projektas įdomus, mes netgi nemokamai konsultuojame, dovanojame 150 LT kuponą reklamai . Taip padedame mažiesiems dalyviams ir patys mokomės pažinti naujas rinkas bei biznius.

Tačiau, kad ir kokie būna geri norai, mažos rinkos dalyviui šimtaprocentinio greito atsipirkimo pažadėti negali jokia Adwords reklama užsiimanti įmonė ar konsultantas. Maža rinka savaime diktuoja tam tikras ribas ir apribojimus naudai, gaunamai iš Adwords:

 1. Sudėtinga mažų rezultatų skaičių analizė
  Ką galite nuspręsti apie kampanijos sėkmę, jei Jūsų Adwords reklamą per dieną paspaudžia vidutiniškai 3 žmonės, per mėnesį – 80 ? Nelabai ką. Pvz., neįmanoma nustatyti jokių lankomumo tendencijų, jei vasario mėnesį buvo 80 paspaudimų, o kovo mėnesį 110. Šiuo atveju tikėtina, jog įmonė tiesiog vieną mėnesį išleis daugiau pinigų, kitą mažiau, o gaus panašius rezultatus ir nesužinos šio skirtumo atsiradimo priežasties.
  Patikimiau gali atrodyti nebent metiniai rezultatai. Bet mes nesutinkame smulkių įmonių, kurios rezultatų lauktų metus laiko !
 2. Konversijų optimizavimo problemos
  Google konversijų optimizavimo įrankis (Conversion Optimizer) neturės prasmės, jei Adwords gaus mažai (pvz., 80 ar panašiai mažai) paspaudimų per mėnesį.  Kuo daugiau duomenų gauna šis įrankis, tuo tiksliau gali prognozuoti, kokiu būdu raktažodžių kombinacijos sukuria daugiau konversijų. Apčiuopiamų rezultatų mažose rinkose galime nesitikėti, todėl optimizavimo galimybė atkrenta. Kainos optimizuojamos redaguojant jas rankiniu būdu ir stebint pozicijas bei rezultatus.
 3. Žinomumo didinimas Display Network neturint tinkamo biudžeto
  Brendo žinomumo didinimas yra turbūt brangiausias reklamos tikslas.
  Papasakosime istoriją. Vieni mūsų draugai (nedidelė paslaugų įmonė) sugalvojo paleisti tekstinę žinutę per Google Display Network. Net ir įspėjus apie galimas išlaidas jie norėjo pakelti savo brendo žinomumą. Tačiau dėl savo sumanymo Jie persigalvojo tik tada, kai per pusvalandį išleido 10 Lt ir sulaukė 18 paspaudimų. Tikėtina, jog per dieną jie būtų išleidę 200 Lt, tuo tarpu, kai vidutiniškai jų paslauga kainuoja 100 Lt.  Tiesa, nei vieno skambučio ši taktika taip ir nesugeneravo, paspaudimai buvo netiksliniai.
  Google Display Network reikalauja tinkamos taktikos parinkimo ir ne ekonominio biudžeto. Todėl čia mes nuolat matome besireklamuojančius puikiai žinomus prekinius ženklus, o ne pirmą dieną veikiančias įmones.
 4. „Broad match“ raktažodžiai – pradiniuose žingsniuose
  Itin dažnai klientai, savarankiškai išbandydavę Adwords, skųsdavosi dideliais reklamos biudžetais, kai pirmojoje Adwords kampanijoje pasirinkdavo „broad match“ raktažodžio tipas. Teoriškai šis žingsnis galėtų būti pirmuoju, kai siekiama ištirti rinką ir atsirinkti tinkamiausius raktažodžius. Tačiau praktiškai mažose rinkose vyrauja labai aiškūs raktažodžiai, lieka atspėti tik tiek, kuris pigesnis ir pritraukia daugiau klientų.
 5. Analytics analizės stoka
  Google paketas Google Analytics geba analizuoti ne tik apsilankymus, tačiau ir apsilankymų kilmę, trukmę, pasikartojančias schemas, sekti pardavimų grandinę ir t.t. Didžiausia biznio klaida – neaišanalizuotas lankomumas ir vartotojo elgsena svetainėje. Reikia nepamiršti, jog svarbiausia – ne gauti 15 unikalių Adwords paspaudimų, o kad kuo daugiau iš reklamą paspaudusių žmonių svetainėje pasirinktų reklamuojamą prekę ar paslaugą !

Mažose interneto rinkose, siaurose srityse dažniausiai dalyvauja mažos bei vidutinės įmonės arba fiziniai asmenys. Deja, dauguma Adwords kampanijų čia nėra itin kūrybingos. Suprantama, nes esant ribotai rinkai ir nesant masiniam produkto vartojimui lieka labai paprasta strategija: naudoti ir taupyti. Tačiau, mums dirbant su tokiu projektu nuolat kyla retorinis klausimas: ar tikrai reklama skirta taupymui ? Teorija tai neigia.

Adwords mažose rinkose gali padėti, gali ir pakenkti, tai priklauso nuo srities ir jos atsiperkamumo. Kol partizaninis marketingas, marketingas be investicijų Lietuvoje retai pastebimas tarp mažų rinkos žaidėjų, kol, matyt, ir pirkėjas nėra partizaninis pirkėjas, biudžetas yra ir bus pagrindiniu raktu, padedančiu tapti pastebimu. Nors pamažu ateina laikas, kai didelėms kompanijoms rekomenduojame kurti ir išnaudoti kokybišką turinį, siekti ilgalaikių rezultatų, dalyvauti gyvenime socialiniuose tinkluose, o ne visus metus siekti bet kokia kaina parduoti vieną produktą. Neįdomi įmonė gali neparduoti savo prekės visuose kanaluose, tame tarpe ir Adwords. O mažieji rinkos dalyviai turėtų būti šimtą žingsnių pranašesni už didžiuosius dėl savo lankstumo ir mažo inertiškumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.