Interneto svetainių dizaino mados

Interneto svetainių dizaino mados? Tikriausiai tai viena nedėkingiausių temų kalbant apie web projektus, o populiariausi pasaulio blogeriai ją analizuoja vien dėl papildomų lankytojų savo svetainei, kuriuos atveda keletas naujų raktažodžių. Tema nedėkinga dar ir dėl to, kad jos esmėje užkoduoti įvairūs prieštaravimai. Kiekvienas autorius analizuodamas 2013 m. vyrausiančias madas interneto svetainių kūrimo srityje, prieštarauja pats sau, nors – beje – kai kurie iš jų atvirai tai pripažįsta. Ir visgi, ar turi kokio nors pagrindo tokie svarstymai?

Interneto svetainių pritaikymas yra tikslai yra labai skirtingi: įmonės svetainė, prekės svetainė, elektroninė parduotuvė, socialinis tinklas, naujienų portalas, projekto reprezentacija ir kt. Todėl, tiesą sakant, kiekvienam iš šių tinklalapių turi būti pritaikytos visai skirtingos technologijos ir vaizdiniai sprendimai. Galima tuomet klausti, galbūt kiekviena svetainių kategorija turi savo atskiras madas? Šis klausimas būtų kurkas taiklesnis ir arčiau tiesos, tačiau – vėlgi – su įvairiomis išimtimis. Jeigu ateinama į rinką su nauju žinių portalu, kurio tikslas skelbti visas pagrindines vietos ir pasaulio naujienas, tuomet taip: reikia išnagrinėti geriausius naujienų portalų pavyzdžius, suteikti optimaliausią portalo krovimosi greitį, sukurti kuo aiškesnę ir patogesnę strukūrą, kad lankytojas įdėdamas kuo mažiau pastangų galėtų kuo greičiau surasti visas jį dominančias naujienas. Taip, šiuo atveju mados ir reikalavimų ribos yra gana griežtos ir aiškios. Tačiau, visiškai kitokie interneto svetainės kūrimo sprendimai gali būti priimti, jeigu naujienos yra skirtos nišinei grupei žmonių: kultūros, meno, mokslo ar automobilių mėgėjų žurnalo naujienų svetainė. Fantazijai atsiveria gana erdvūs horizontai ir kokio mados vėjo laikytis, vienareikšmio atsakymo būti negali. Dizaineris yra laisvas pademonstruoti visas savo kūrybines jėgas ir galimybes.

Ir vis dėlto, į ką madingi web dizaineriai atkreipia dėmesį 2013 metams. Nieko pernelyg naujo ir stulbinančio jų prognozėse nerasime. Apibendrinant galima pasakyti, kad vienso tendencijos taps labiau dominuojančios, kitos pamažu trauksis, tačiau fundamentalių pokyčių niekas neįžvelgia.

1. Dominuos tipografiniai sprendimai

Terminas „web tipografija“ skirtas apibrėžti šriftų naudojimo galimybes internete. Kadangi keletas pastarųjų metų yra vertinami tam tikru proveržiu šriftų taikymo prasme, būtent tipografija ir įvairios svetainių struktūros (angl. layouts) užims centrinę vietą interneto dizaino srityje. Viena vertus font‘ai greičiau kraunasi nei paveikslai ar Javascript, kita vertus tokį dizaino elementą lengviau adaptuoti prisitaikančiam dizainui.

2. Dideli paveikslai

Nors daugumas specialistų atiduoda prioritetus tipografijos sprendimams prieš „sunkiasvorės“ medijos sprendimus interneto svetainėse, visgi atkreipiamas dėmesys, kad dideli ir kokybiški paveikslai, skatinantys svetainės lankytojų vaizduotę ir kuriantys turtingus įspūdžius bus taip pat populiarūs ir tokių tinklalapių pavyzdžių daugės.

3. Skeuomorfizmo pabaiga

Skeuomorfizmas yra dizaino (formos, ornamento) perkėlimas iš vieno gaminio, kuriant naują – kitą gaminį, kurio medžiagos ir technologija yra visiškai skirtingi. Čia turimas galvoje, Apple plačiai taikytas dizaino modelis, kuomet į iPhone telefoną parsisiųstos knygos vizualiai matomos knygų lentynos principu. Teigiama, jog tokio dizaino taikymas yra atgyvenę ir pats Apple ieško naujų vizualių pateikimų atitinkamam turiniui.

4. Prisitaikantis (responsive) dizainas taps privalomas kiekvienai svetainei.

Svetainė turi nebijoti ir pripažinti visus įmanomus stacionarius ir mobilius ekranų formatus. Svetainės lankytojas turi nejausti nepatogumo naršydamas svetainę telefone ar planšetiniame kompiuteryje. Kaip tai padaryti? Tai ir yra svarbiausia dizainerio užduotis.

5. Flash eros pabaiga

Tebeprognozuojamas Flash technologijos finišas. Tikriausiai taip ir bus. Visgi nematyti Flash animacijos ir koduotų video nei iPad nei iPhone įrenginiuose, kurie mobiliųjų rinkoje užima didžiąją dalį, yra neigiamas dalykas šiai technologijai. Beje, Google taip pat „nemato“ Flash principu atliktos svetainės, taigi be reklamos Adwords ar kt. būsite nematomi ir nereitinguojami. Vis dar norite Flash? Puiku, visgi šiek tiek investavus, įmanoma pasiekti, kad ją matytų tik tie žmonės, kurie tikrai turės atitinkamą įrenginį ir ras vedančią reklamą pas Jus.

6. Daugiau švaros, baltos spalvos ir erdvės

Nėra ką pridurti, daugelis specialistų pritaria šiai tendencijai. Naujasis MySpace vienas iš paskutiniųjų tokio dizaino pavyzdžių.

7. Ir dar…

Kitus prognozuojamus svetainių dizaino madų niuansus galima apibendrinti viename punkte, kadangi tai nėra labai tiesiogiai su dizainu susiję dalykai, o jų reikšmę galima stebėti jau nemažą laiko tarpą, todėl laikyti išskirtiniu 2013 m. bruožu nederėtų. Taigi:

– turinys ir toliau bus esmine kiekvienos svetainės dalimi. Jeigu svetainė neturės turinio, ji, galima sakyti, neegzistuos internete.

– naršymą internete pamažu keis mobiliosios aplikacijos. Nemanome, kad tai gali būti tiesa, kadangi surasti reikiamą mobiliąją aplikaciją telefone gali trukti kurkas ilgiau nei naršyklėje įrašyti reikiamą adresą ar Google paieškoje rasti reikiamą tikslą.

– svetainėms ir toliau vis didėjančią įtaką darys integracija su socialiniais kanalais. Nepamirškite, kad didžioji dalis interneto auditorijos laiką leidžia būtent socialinių tinklų erdvėje.

Tokia būtų pagrindinių interneto svetainių kūrimo madų apžvalga 2013 m. pagal įvairius interneto blog’us, IT profesionalams skirtus leidinius ir mūsų nuomonę.

Ar įžvelgiate kitas web dizaino tendencijas, nepaminėtas straipsnyje? Kokios transformacijos laukia interneto svetainių?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.